Městský úřad Chrastava
náměstí 1. máje 1
463 31 Chrastava
Telefonní spojení - informace o aktuálních akcích:
485 143 161
Začátkem 20. století stával na náměstí občas stan kočovných promítačů, a jako jarmareční zábavu promítali obrázky, které obvykle komentovali vlastními slovy. V roce 1912 a 1913 se uvažovalo o zřízení kina v našem městě (tehdejší německý název byl Kinematographentheater, Lichtspieltheater nebo Filmtheater). Na městský úřad si podal žádost o zřízení kina Roman Adolf Fischer z Jablonce, který ji doložil zkouškou složenou v Praze.
Promítalo se v prostorách hotelu „Kaiserskrone“ (Císářská koruna) v Liberecké ulici. Filmy byly němé, diváci museli číst rozhovory herců na plátně. Aby nebylo v kině úplně ticho, hrál někdo na klavír, později tu byl umístěn gramofon nebo hudební automaty vyrobené místní firmou “Gebrüder Riemer“. V době první světové války se doporučovalo promítat vlastenecké obrázky, především císaře a jeho rodinu. Váleční invalidé měli vstup zdarma. Z ceny vstupenek se část peněz odváděla do fondů pro tzv. válečné poškozence. Pro nedostatek uhlí bylo kino v roce 1917 uzavřeno.
Po vzniku Československé republiky v roce 1918 byla většina obyvatel Chrastavy německá, a proto i promítané filmy byly v němčině. Jejich dovoz ze sousedního Německa byl výhodný a výběr velmi široký. Nadále se promítalo v „Koruně“ a celoroční nájem v r. 1926 činil 13 000 Kč.
V polovině 30. let, kromě městského kina, existovala ještě tzv. „Panorama“ v Žitavské ulici v domě fotografa Klassena. V kruhové místnosti stála pohodlná křesla a ve výši očí byly otvory s dvojitými brýlemi. Vznikal tak dojem plastičnosti obrazu. Promítaly se záběry z měst a přírodní zajímavosti.
Teprve v průběhu 30. let se začaly promítat filmy ozvučené. Jako první byl v Chrastavě uveden film „Die Nacht gehört uns“ (Noc patří nám). První barevný film byl v chrastavském kině uveden v roce 1941 a jmenoval se „Frauen sind die bessere Diplomaten“ (Ženy jsou lepší diplomaté).
Zpočátku se promítalo pouze v sobotu a v neděli (v neděli dokonce třikrát), později každý den.
Sedadla v kině byla dřevěná a existovaly čtyři cenové skupiny vstupenek. Česká menšina se pokusila promítat také české filmy. První z nich se jmenoval „Rybář islandský“. Film byl němý s českými titulky a byl uveden v roce 1928.
Po mnoho let byl soukromým majitelem kina Ferdinand Keil. Bydlel v dnešní Turpišově ulici a v jeho domě č. 236 bylo umístěno dnešní městské kino. Po obsazení Chrastavy německými vojsky v listopadu 1938 se uvažovalo o tom, zda postavit novou budovu kina v prostoru mezi dnešní Turpišovou a Bezručovou ulicí. Plán vypracoval arch. J. Effenberger z Mníšku. Nebyl však nikdy kvůli válečným operacím realizován.
Po skončení 2. světové války dostalo chrastavské kino název „Vlast“. V letech, kdy neexistovala televize, bylo kino hojně využíváno. Vstupenky byly velmi levné a lidé brali návštěvu kina jako společenskou událost.
V letech 1967 – 1968 bydleli nad kinem manželé Hejdukovi, kteří měli chod kina v této době na starosti. Dlouholetým správcem kina byl p. Josef Vavřička, promítačem p. J. Kaněra a paní Kaněrová trhala lístky. Dále v kině promítal p. Zdeněk Chládek a Alžběta Bémová byla uvaděčkou, před ní ještě paní Jägerová. Dnes je promítačem p. Miroslav Randák a pomáhá mu jeho syn Václav Randák.
V průběhu 70. let 20. století (1972, 1978) byly vnitřní prostory kina modernizovány (nová elektroinstalace, nová promítací aparatura, kotelna, šatna, širokoúhlé promítání, nová sedadla, stupňovitá podlaha hlediště, vedle promítacího plátna bylo zřízeno také jeviště pro dramatická a hudební vystoupení).
V roce 2013 bylo chrastavské kino zdigitalizováno. 19. listopadu 2013 byla slavnostně předána k promítání zrekonstruovaná promítací kabina s novou technologií. Prvním filmem promítaným digitálně byla česká komedie „Babovřesky“.
Návštěvnost filmů sice klesá, cena vstupenek stoupá, ale prostor městského kina se využívá k různým jiným kulturním akcím, např. k vystoupením pěveckých souborů a hudebních kapel, besedám s populárními herci, ke školním oslavám nebo divadelním představením.
Na všechny filmy nebo jiné akce si lze vstupenky zakoupit přímo v kině, v infocentru nebo na rezervačním systému eVstupenka.