Městský úřad Chrastava
náměstí 1. máje 1
463 31 Chrastava
Před 34 lety Ivan Vydra Chrastavské listy zakládal, dosud se podílel na jejich vydávání - grafika, tisk. Nyní končí…
Starosta Chrastavy Michael Canov pozval v úterý 15. 10. 2024 Ivana Vydru na radnici, aby se s ním důstojně rozloučil a poděkoval mu za 34 let, které Chrastavským listům věnoval. Při té příležitosti pozval i knihovnici Libuši Junkovou, jež u zrodu městského zpravodaje rovněž stála. Společně vzpomínali na úplné začátky.
„Po prvních svobodných komunálních volbách, které se po sametové revoluci v roce 1989 konaly v tehdejším Československu 23. a 24. listopadu 1990, byl do funkce starosty zvolen Ing. Josef Vyhnánek a místostarostou Mgr. Petr Medřický. Už v lednu 1991 představitelé města přišli s nápadem vydávat jako jeden z informačních zdrojů nové radnice původně neperiodickou tiskovinu s názvem Chrastavské listy. Nulté číslo přišlo na svět už v lednu 1991 a bylo pro občany zdarma. Přirozeně vyvstala potřeba vydávat zpravodaj (žádný internet a mobily tehdy nebyly), ve kterém by v době plné změn představitelé města informovali občany o novinkách typu zásobování, privatizace a prodeje městského (státního) majetku, investiční akce radnice atd. Členkami první redakční rady byly paní Věra Perlová a paní Libuše Junková. Vydání stálo 2,70 Kčs.“ Vzpomíná Ivan Vydra, který počátky Chrastavských listů přirovnává k partyzánštině. „Učili jsme se za pochodu. První čísla byla psána na psacím stroji na pauzák a tištěny v nově vzniklé tiskárně pana Miroslava Horáčka v Liberecké ulici. Ten měl starý vyřazený ofsetový stroj zn. Rominor formátu A4. Já jsem získal první živnostenský list v lednu 1990 a na grafickém zpracování Chrastavských listů jsem se s městem dohodl od čísla 5/1991. Stal jsem se i jejich redaktorem. Tehdy také vznikla nová hlavička Listů. Ale stále to bylo z dnešního pohledu amatérské podnikání… Chodil jsem na městský úřad psát listy na zapůjčeném elektrickém psacím stroji, který měl černý tisk. Stále psáno na pauzák, přesvětlováno u Horáčků na kovolisty. Překlepy se různé retušovaly, nadpisy jsem dělal tzv. propisotem. To byla na archu různě velká písmena, která se protlačovala na papír. No hrůza! Od čísla 6/1992 probíhala sazba na prvním počítači – program T602, později AMi PRO a počítač slabý s procesorem Pentium 286. Od roku 1992 také tiskárna Horáček tiskla listy na průtiskovém stroji, tzv. copyprinteru. Postupem času se i technika v tiskárně i grafickém studiu zlepšovala – silnější počítače, nové grafické programy, nové zkušenosti, a tak se i úroveň tiskoviny snad lepšila. V posledních letech Chrastavské listy vycházejí v tištěné plnobarevné verzi, která je k dispozici i na webu města.“
„Moje dovolené se desítky let řídily podle termínu uzávěrky Chrastavských listů. Musel jsem si odpustit spoustu expedic a nyní, dokud mi ještě zdraví slouží, chci vyrážet do hor a za indiány, kdy budu chtít.“
„Těch 34 let je nezapomenutelných a já Ivanovi Vydrovi velmi děkuji za vše, co pro Chrastavské listy vykonal.“ Řekl starosta Chrastavy Michael Canov.
Budou Chrastavské listy dál vycházet nebo ne? Na tuto otázku se již brzy dozvíte odpověď…