podatelna@chrastava.cz
S vydatným přispěním Petra Medřického a Pavla Štekla sepsal starosta Chrastavy Michael Canov.
Pro Město Chrastava sepsal Ing. Pavel Štekl - bývalý radní a zastupitel Chrastavy.
Na webové stránky byla umístěna školní kronika Jedenáctileté střední školy, Základní devítileté školy a Střední všeobecně vzdělávací školy v Chrastavě, Školní ulice z let 1958–1991.
Na webové stránky byla umístěna školní kronika ZŠ v Chrastavě, náměstí 1. máje z let 1987–2000, která je naskenována a ve formátu pdf si ji nyní můžete přečíst.
Na webové stránky byla umístěna školní kronika z let 1945–1987, která je naskenována a ve formátu pdf si ji nyní můžete přečíst.
Na webové stránky byla umístěna školní kronika z let 1919–1931, která je naskenována a ve formátu pdf si ji nyní můžete přečíst.
Předkládáme Vám zápisy Československé strany sociálně demokratické z roku 1945 – 1948 působící v Chrastavě. První zápis v knize je datován dne 12. 7. 1945 a poslední 14. 4. 1948.
Pamětní kniha se začala psát v roce 1947 a zápisy pokračují až do roku 2014. Obsahuje zápisky z činnosti Sokola, fotografie a my vám přejeme příjemné čtení a vzpomínání.
Na webové stránky byla umístěna kronika Andělské Hory z roku 1924, která je naskenována a ve formátu pdf si ji nyní můžete přečíst.
Vědět či nevědět, dát ve známost či nedat…
Povodně – čtyři roky poté – Památník povodní 2010
V předvečer 50. výročí vzniku Československa dne 27. října 1968 chrastavští skauti slavnostně zasadili pod vedením ředitele školy Jaroslava Bradáče v parčíku na autobusovém nádraží lípu jako Strom republiky.
Na webové stránky byla umístěna kronika města, která je naskenována a ve formátu pdf si ji nyní můžete přečíst. Kronika byla psána v letech 1948–1988 a v současné době je uložena v Státním okresním archivu Liberec.
27. 11. 1850 Zřízení četnické stanice v Chrastavě
Do dějin Chrastavy se černým písmem zapisuje i působení válečného zločince Josefa Mengeleho v Chrastavě.
Povodňová stránka města
Spolu se členy Společnosti přátel historie města Chrastavy PhDr. Františkem Vydrou a Mgr. Petrem Medřickým jsem měl možnost si zblízka prohlédnout a též vyfotit patent Josefa II „potvrzující práva města Chrastava udělené Marií Terezií městu v předcházejícím období“, vydaný 6. 2. 1783,
Dne 29. září 1938 byla v Mnichově podepsána zástupci čtyř zemí tzv. Mnichovská dohoda, kterou bylo rozhodnuto, že Československá republika musí nejpozději do 10. října odstoupit svá pohraniční území a Sudety, ve kterých leží Chrastava připadnou Německu.
Co víme o osvobození Chrastavy v roce 1945?
Dvakrát se 17. listopad zapsal do moderních dějin naší země. V roce 1939 studenti vystoupili při pohřbu Jana Opletala proti zvůli nacistických okupantů. O padesát let později se brutální zásah komunistické policie proti pokojné studentské demonstraci stal roznětkou k probuzení občanské společnosti.
Dokončení posledních příprav pro opětovné přemístění městského úřadu do zrekonstruované budovy radnice i vlastní přestěhování již proběhlo a od 24. srpna 2005 funguje městský úřad opět v budově radnice na náměstí 1. máje.
Povodně v srpnu 2002 zasáhly Chrastavu a její okolí naštěstí jen částečně. Zde najdete informace o akcích na podporu oblastí, postižených záplavami, můžete se podívat, jak se vyvíjela situace v našem městě v krizových dnech, a najdete zde i odkaz na informace o záplavách na území ČR.