Vznik Městské policie Chrastava se datuje na 19. 6. 1995, a to usnesením zastupitelstva města, ve kterém 11 ze 13 zastupitelů bylo pro zřízení Městské policie Chrastava. Po prvním výběrovém řízení uspěli celkem 3 kandidáti a to Miroslav Krček, Luboš Fryk a Alan Grebeníček (později Grebson). Miroslav Krček, jeden ze zakládajících strážníků, byl jmenován velitelem Městské policie Chrastava. Ve své funkci však setrval pouze do 16. 5. 1996, kdy opustil řady strážníků. Novým velitelem byl proto jmenován Luboš Fryk, který ve funkci setrval až do jeho odchodu z městské policie a to 18. 4. 2006. Za jeho působení se strážníci 2x stěhovali.
Úplně první služebna byla v budově dnešního azylového domu v ul. Soudní čp. 453 v Chrastavě, ta však nevyhovovala potřebám městské policie. Nově vzniklou služebnu v tzv. „Domečku“ v ul. Turpišova čp. 230 v Chrastavě se povedlo zřídit už v září roku 1996. Na této adrese bylo dobře známé pracoviště až do roku 2005. Po rekonstrukci radnice na nám. 1 máje se strážníci opět stěhovali do nových a moderních prostor. Do té doby však prošla městská policie hned několika personálními změnami. Služebnu v „Domečku“ si vyzkoušeli i strážníci Karel Valenta, Miroslav Ziguška nebo Michaela Minaříková. Ti všichni však z řad městské policie vystoupili a tak jediným současným strážníkem, který pamatuje „Domeček“ je současný velitel Městské policie Chrastava Marcel Másílko a zaměstnanec městské policie (dříve strážník) Mojmír Boch.
I v prostorách nynější služebny se však vystřídalo hned několik strážníků jako např. Lukáš Zítko, Alexandr Tichý nebo Oto Váradi. I těmito změnami musela Městská policie Chrastava projít, aby se její stav ustálil na nynějších pěti strážnících a jednoho zaměstnance, kterými jsou: velitel městské policie Marcel Másílko, str. Jaroslav Ježek, str. Pavel Just, str. David Novák, str. Jan Loučka a Mojmír Boch. Nutno vzpomenout, že stav pěti strážníků je dán také uzavřením veřejnoprávní smlouvy s obcí Stráž nad Nisou v roce 2008, kde Městská policie Chrastava působí, a díky které byl navýšen počet strážníků z původních čtyř na pět.
Tak jako je tomu v každém oboru, i městské policie se dotýká zrychlující se tempo nových technologií, a tak od původního vozu Škoda Favorit přes vůz Škoda Fabia má dnes městská policie k dispozici vůz Škoda Yeti a Suzuki S-cross. Modernizaci však nepodléhají jen vozy, ale i elektronika jako je např. fotoaparát, mobilní telefon, PMR vysílačky nebo lustrační zařízení či platební terminál. Nechybí ani přístroj na měření přítomnosti alkoholu v dechu „Drager“. I přes všechny inovace však najdete ve výbavě městské policie jednu stálici, a to služební zbraně, které slouží spolu se strážníky už od roku 1999.
Chrastava 18. února 2019
Zpracoval str. Jan Loučka